Kontakt


Samodzielna Sekcja ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością

Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25
50-370 Wrocław
bud. C-13, I piętro: pok. 1.09
tel. 071 320 43 20

mgr Agata Jasińska
e-mail: agata.jasinska@pwr.edu.pl  

mgr Agata Dancewicz
e-mail: agata.dancewicz@pwr.edu.pl   

inż. Marek Tankielun
e-mail: marek.tankielun@pwr.edu.pl   

mgr Patrycja Ciechanowska - psycholog, psychoterapeuta
e-mail: psychlogps@pwr.edu.pl   

Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych
mgr inż. Jerzy Borowiec

pełni dyżury w pok. 1.09 bud. C-13:
w poniedziałki 7:30 - 9:00 i w piątki 14:00 - 15:30.

W sprawach pilnych można kontaktować się z Pełnomocnikiem telefonicznie
(71 3202947, 603604637)
lub pocztą elektroniczną:
e-mail: jerzy.borowiec@pwr.edu.pl lub pomoc.n@pwr.edu.pl  

Dodatkowe wsparcie

OSOBISTY ASYSTENT EDUKACYJNY ON

 Od kilku lat niepełnosprawni studenci mogą korzystać z pomocy osobistego asystenta edukacyjnego osoby niepełnosprawnej. Funkcji takiego asystenta podejmują się zwykle koleżanki lub koledzy studenta, który z uwagi na stopień niepełnosprawności wymaga wsparcia zarówno w sferze bytowej, jak i w procesie dydaktycznym. Studenci – asystenci osoby niepełnosprawnej – podpisują w tym zakresie umowę z pełnomocnikiem rektora ds. osób niepełnosprawnych i otrzymują z tego tytułu odpowiednie honorarium.

ADAPTACJA MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

 Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów niewidomych, udostępniono w Politechnice zaadaptowane na Braille’a  podręczniki akademickie oraz materiały dydaktyczne na potrzeby bieżące. Część materiałów znajduje się na płytach CD, które wypożyczyć można bezpośrednio w biurze Sekcji ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. Natomiast podręczniki i książki zaadoptowane na Braille’a znajdują się w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo Technicznej w bud. D-21 (Bibliotech) przy pl. Grunwaldzkim 11.

Wszelkie działania związane z dostępnością oraz adaptacją materiałów dydaktycznych realizowane są w Laboratorium Tyfloinformatycznym znajdującym się w Bibliotechu na parterze w sali 005. Więcej informacji na stronie http://www.tyflolab.pwr.edu.pl/

DODATKOWE LEKCJE  JĘZYKÓW OBCYCH

Uczelnia dofinansowuje dodatkowe lekcje nauki języków obcych dla tych, którzy wyrażą  chęć podszkolenia się i wyrównania różnic z bieżącym materiałem przerabianym w trakcie studiów. Zajęcia realizowane są w trybie indywidualnym, 2 razy w tygodniu po 90 minut (dwie godziny lekcyjne). Warunkiem zapisu jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, ponadto:

  1. W pierwszej kolejności przyjmowani są studenci, którzy z uwagi na swoją dysfunkcję zdrowotną mają w istotny sposób utrudnioną możliwość nauki języka obcego (osoby słabo słyszące, słabo widzące, niewidome) oraz kontynuują realizację kursu wg indywidualnego programu kursu.
  2. W drugiej kolejności miejsca przydzielane będą niepełnosprawnym studentom wyjeżdżającym na studia lub praktyki zagraniczne.
  3. Pozostali studenci, posiadający orzeczenia o niepełnosprawności, będą przyjmowani w trzeciej kolejności w miarę wolnych miejsc.

Dodatkowe (pozaprogramowe) kursy języka obcego, są kierowane do tych niepełnosprawnych studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy z uwagi na poważne dysfunkcje zdrowotne wymagają stosowania specjalistycznej metodyki nauczania języka obcego, wspartej niejednokrotnie odpowiednimi pomocami technologicznymi. Dotyczy to w szczególności osób niewidomych, niedowidzących, z dysfunkcją narządów ruchu i słuchu.

Cele główne:

  1. Przygotowanie studenta do zdania egzaminu z języka obcego na poziomie B2.
  2. Podniesienie znajomości języka obcego niezbędnego do pracy w zawodzie lub wyjazdu na studia za granicą (tylko w przypadku studentów, którzy zdali już obowiązkowy egzamin z języka obcego).

W ramach przygotowania do egzaminu na poziomie B2 uruchomione mogą być języki:

a) angielski

b) niemiecki

c) hiszpański

W przypadku podnoszenia kwalifikacji językowych przed wyjazdem na studia za granicę, dodatkowo mogą być uruchomione kursy języka:

a) włoskiego

b) francuskiego

c) rosyjskiego

COACHING

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, która chce się realizować na wielu płaszczyznach oraz zakładając, że jako uczelnia techniczna świadczymy wysokie usługi związane z edukacją specjalistów dziedzin naukowo-technicznych, zdajemy sobie sprawę z potrzeby szlifowania kompetencji miękkich. Samo wykształcenie i wiedza merytoryczna na rynku pracy jest niewystarczająca. Potrzeba ludzi świadomych swoich mocnych i słabych stron, możliwości i naturalnych potencjałów, które będzie się szlifować przez całe życie. W tym ma naszym studentom pomóc coaching – indywidualny trening z psychologiem coachem, który wzmocni motywacje do kreatywnej realizacji ścieżki kariery.

Coaching prowadzony w ramach umowy pomiędzy Politechniką Wrocławską i Stowarzyszeniem „Twoje Nowe Możliwości” od miesiąca lipca 2014 r. będzie realizowane w biurze Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości przy ul. Spiżowej 17a/7a we Wrocławiu

Coach: Alina Kowalczyk-Peda
tel. 600 583 229
e-mail: a.kowalczyk@tnm.org.pl

Indywidualne sesje coachingowe odbywają się po wcześniejszym umówieniu się z trenerem-coach’em telefonicznie (tel. 600 583 229) lub e-mailowo (a.kowalczyk@tnm.org.pl).

Wróć